Wulkanizator

Jakie usługi świadczą wulkanizatorzy?

Za jakość usług wulkanizatorskich odpowiadają obowiązujące normy techniczne i standardy. Wulkanizator zajmuje się dbaniem o jakość ogumienia w pojazdach – dotyczy to zarówno wymiany, jak i regeneracji opon. Do podjęcia pracy jako wulkanizator nie potrzeba żadnych szczególnych uprawnień, chociaż tego zawodu uczą szkoły branżowe I stopnia. Wulkanizator może doskonalić swoje umiejętności podczas wykonywania pracy oraz na szkoleniach. Potwierdzeniem kompetencji może być certyfikat czeladniczy lub dyplom mistrzowski.

Polecany wulkanizator i jego usługi

WulkanizatorPodstawowym zadaniem wykonywanym przez wulkanizatorów jest przygotowanie pojazdu do zmiany kół. W Pruszczu Gdańskim największe zainteresowanie takimi usługami występuje późną jesienią oraz wczesną wiosną. Koła są demontowane, myte, naprawiane, regenerowane oraz montowane ponownie. Zużyte opony są magazynowane przez wulkanizatorów, a następnie przekazywane do utylizacji. Wulkanizator musi ocenić, czy opona nadaje się jeszcze do regeneracji, czy też jest już nadmiernie zużyta. Naprawione opony muszą przejść końcowe oględziny. Wymiana opon wymaga sprawdzenia urządzenia podnośnikowego przed jego wykorzystaniem. Pojazd może zostać podniesiony na podnośniku maszynowym lub ręcznym. Podczas odkręcania kół należy ocenić stan połączeń gwintowanych. Taki specjalista jak polecany wulkanizator Pruszcz Gdański może wybrać na siedzibę swojego warsztatu ze względu na bliskość autostrady A1 i aglomeracji trójmiejskiej. Za stopień zużycia opon odpowiada zarówno styl jazdy kierowcy, jak i stan techniczny pojazdu – nieprawidłowa geometria kół prowadzi do ich nierównomiernego ścierania.

WulkanizatorRegenerowanie i utylizacja opon wymagają prowadzenia stosownej dokumentacji. W Pruszczu Gdańskim można znaleźć mobilne i stacjonarne warsztaty wulkanizatorskie. Na zarobki wulkanizatora wpływają takie kwestie jak zakres obowiązków, umiejętności oraz wykształcenie. Obecnie średnie zarobki w tym zawodzie wynoszą około 4500 zł brutto. Przed naprawą opony wymagają starannego wyczyszczenia przy pomocy myjki ciśnieniowej. Opony można naprawiać wykorzystując metodę wulkanizacji lub poprzez bieżnikowanie. W ramach przygotowania opon do naprawy można je szorstkować, szlifować oraz gruntować. Połączenie bieżnika opony z karkasem odbywa się poprzez jej zwulkanizowanie. Niewielkie ubytki i nacięcia usuwa się poprzez ręczne szlifowanie. Zregenerowane opony można przechowywać na regałach magazynowych. Rozmiar opony opisany jest na wulkanetce – tabliczce z danymi informującymi o parametrach technicznych opony oraz jej wykonawcy.

Usługi wulkanizatorów nie ograniczają się tylko do sezonowej wymiany opon, ale także do napraw ogumienia przez cały rok. Dla każdego kierowcy ich usługi są nie do przeceniania, ponieważ dzięki ich pracy każdy pojazd utrzymany jest w bezpiecznym stanie, co sprawia, że jazda na drogach może dalej być przyjemna.