Jakie formalności dotyczą zdających na prawo jazdy?

Najwygodniej i najszybciej podróżuje się samochodem, nic więc dziwnego, że większość osób decyduje się na zdawanie prawa jazdy, kiedy tylko jest to możliwe. Kurs można rozpocząć już na trzy miesiące przed ukończeniem osiemnastego roku życia, jeśli uzyska się zgodę rodzica lub prawnego opiekuna. Jeszcze przed zapisaniem się na zajęcia będzie trzeba zadbać o stosowną dokumentację oraz utworzenie specjalnego profilu. Na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas całego procesu?

Jak wybrać szkołę jazdy?

Po pierwsze każdy ubiegający się o zdawanie egzaminu musi przed zapisaniem się na kurs utworzyć Profil Kandydata na Kierowcę. Ten specjalny dokument elektroniczny można założyć w dedykowanym starostwie powiatowym w wydziale komunikacji. Trzeba zadbać o dołączenie wymaganych załączników, m.in. orzeczenia lekarskiego zaświadczającego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem. Warto pamiętać, że formalności może dopełnić za nas placówka, którą wybraliśmy. Należy mieć na uwadze, że możemy rejestrować się tylko w miejscu zameldowania stałego lub w miejscowości, w której wynajmujemy mieszkanie lub pracujemy. Tak więc jeżeli ktoś zatrudniony jest w rejonie Trójmiasta, odpowiednia będzie dla niego na przykład szkoła jazdy w Gdańsku. Odnośnie Ośrodków Szkolenia Kierowców: jeżeli zainteresowany mieszka w większym mieście, będzie miał do wyboru wiele szkół nauki jazdy.

Powinien zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy oferta placówki jest zgodna z obowiązującymi przepisami, tak aby w następstwie urząd uznał dokumentację przez nią dostarczoną za zgodną z prawem. Trzeba więc sprawdzić, czy proponowana przez ośrodek liczba godzin kursu teoretycznego i praktycznego jest zgodna z wymogami. Można zaufać w tej kwestii jednostkom, które przeprowadzają audyty procesu szkolenia i wydają certyfikaty poświadczające. Warto także zapoznać się ze stroną internetową szkoły i sprawdzić jej miejsce w dostępnych rankingach renomowanych portali dla kursantów. Nie zaszkodzi również wyszukać opinii o prowadzących zajęcia oraz instruktorach, a także przejść się do placówki i zorientować się, w jakich salach i przy zastosowaniu jakich technologii prowadzone będą zajęcia.

Proces zdobywania uprawnień do kierowania pojazdem jest dość długi i najeżony formalnościami. W zmaganiu się z wymogami może pomóc odpowiednia instytucja, czyli szkoła nauki jazdy. Zanim przyszły kursant zdecyduje się na konkretny ośrodek, powinien zapoznać się z ofertą dostępną w jego mieście, a także drobiazgowo przeanalizować informacje, jakie szkoła udostępnia na swojej stronie w internecie, oraz poznać opinie osób, które w przeszłości uczestniczyły w kursach w tym miejscu.