W województwie opolskim znajduje się ponad 1000 kilometrów dróg wojewódzkich, które łączą ze sobą najważniejsze ośrodki miejskie regionu. Opolski odcinek autostrady A4 mierzy sobie około 170 kilometrów. Duża ilość dróg to dla kierowców spore ułatwienie, ale też wyzwanie dla fachowców zajmujących się pomocą drogową. Usługi tego typu to nie tylko przewożenie uszkodzonych pojazdów na lawecie, ale też świadczenie interwencyjnych napraw na drogach oraz pomoc z kwestiami eksploatacyjnymi.
Flota pojazdów pomocy drogowej
Opolskie firmy dysponują specjalistycznymi pojazdami. W razie awarii samochodu, z którą nie można sobie poradzić samodzielnie, najlepszym rozwiązaniem jest wezwanie pomocy drogowej. Infolinia takich firm działa przez całą dobę. Niezwłocznie po zgłoszeniu na miejsce awarii wysłany zostaje dopasowany do potrzeb pojazd, który prowadził będzie doświadczony mechanik samochodowy. Na miejscu ustala się, czy uszkodzony pojazd da się naprawić od razu, czy też trzeba będzie zabrać go do warsztatu. Pojazdy pomocy drogowej posiadają platformę, która pozwala na przewożenie pojazdu, a także wyciągarkę i skrzynkę narzędziową. Zdarza się, że podczas wypadku samochód wyleci z drogi lub wpadnie do rowu. Stalowa lina na wyciągarce mającej moc nawet do 5 ton jest w stanie wyciągnąć każde auto osobowe.
Opolskie firmy posiadają też pojazdy wyposażone w HDS. W takim mieście jak Opole pomoc drogowa 24h dostępna jest dla każdego kierowcy, którego pojazd ulegnie awarii na drodze. W przypadku ściągania z drogi mniejszych aut wysyła się lawety o małej pojemności, takie jak Fiat Ducato o udźwigu do 1,5 tony – pozwala to zmniejszyć koszt usługi. Pojazd może być zabrany na lawecie lub holowany, zależnie od jego stanu. Awaria systemu hamowania, kierowania lub poważne uszkodzenie powypadkowe sprawiają, że holowanie pojazdu jest niemożliwe. Podczas oględzin mechanik stwierdza, czy jest w stanie naprawić usterkę na miejscu – wymiana koła, uzupełnienie paliwa i montaż nowej świecy zapłonowej nie są wyzwaniem, z którym mechanik nie poradzi sobie poza warsztatem. Możliwa jest także pomoc z rozładowanym akumulatorem.
Pojazdy pomocy drogowej oparte o nadwozie auta ciężarowego, na przykład Mercedesa Atego, mają ładowność wynoszącą 5 ton. Mechanik ma do dyspozycji dodatkowe oświetlenie awaryjne oraz wyciągarkę wyposażoną w stalową linę. Na wyposażeniu pojazdu pomocy drogowej znajduje się skrzynka z kompletem narzędzi – kluczami, śrubokrętami i sprzętem specjalistycznym. Po wypadku lub poważnej awarii można skorzystać z oferty pomocy drogowej, która pomoże w znalezieniu auta zastępczego.