Silnik

Zastosowania silników elektrycznych

W ostatnim czasie dynamicznie zwiększa się liczba zastosowań dla silników elektrycznych. Są one obecnie wykorzystywane powszechnie w wielu różnych maszynach, przede wszystkim przez wzgląd na ich niską awaryjność, bezobsługowość oraz ekologiczność. Zdecydowanie najczęściej jednak, z silników takich korzysta się w branży motoryzacyjnej.

SilnikSilniki elektryczne mają cały szereg bardzo ważnych zalet. Przede wszystkim, korzysta się z nich w szeroko pojmowanej branży motoryzacyjnej. Tam, korzysta się z nich w roli swoistego rozrusznika, dzięki któremu samochód, skuter czy też motoro w ogóle może ruszyć z miejsca. Bardzo podobne funkcje silniki elektryczne spełniają w przypadku trolejbusów, tramwajów czy też pociągów. Oprócz tego, z możliwości takiego właśnie komponentu korzysta się powszechnie w branży produkcyjnej oraz przemysłowej. To właśnie tam silnik elektryczny wykorzystywany jest jako serce wielu maszyn, takich na przykład, jak frezarki oraz szlifierki. Oprócz tego, z możliwości opisywanego komponentu korzysta się bardzo często, aby zasilić całe linie produkcyjne.

SilnikOprócz tego jednak, z silnikami elektrycznymi spotkać się można również często w domu. To właśnie one są wykorzystywane do napędzania domowych sprzętów AGD. Możliwości mniejszych silników tego typu, dostrzec można również w elektrycznych szczoteczkach do zębów. Zasilają one również ruchome schody, windy, mechanizmy otwierające drzwi czy też szlabany. Są one powszechnie wykorzystywane również w nowoczesnej wentylacji mechanicznej, połączonej z odzyskiem ciepła. Omawiana jednostka napędowa jest jednak również niezastąpiona jako podstawowy napęd większości maszyn przemysłowych. Chodzi tutaj w szczególności o tak zwane wyciągarki, pompy, wentylatory i o wiele innych urządzeń. Już ⅔ maszyn zasilanych elektrycznie, wykorzystywanych w przemyśle, napędzanych jest przez silniki elektryczne właśnie. Zdecydowanie najczęściej jednak z opisywanymi komponentami spotkać się można w branży motoryzacyjnej.

Z zalet silników elektrycznych korzysta obecnie coraz większa liczba osób, jak również i firm. Wszystko ze względu na fakt, że są to komponenty o niezwykłej wprost wydajności, która jest jednocześnie połączona ze znikomym wpływem na środowisko naturalne. Wszystko to sprawia, że z tego typu silnikami spotkać się można zarówno w branży produkcyjnej, przemysłowej czy też motoryzacyjnej. Pomimo zwiększonej wydajności silniki elektryczne nie generują większej ilości zanieczyszczeń do atmosfery, będąc równocześnie wyjątkowo odpornymi na awarie.