Silnik

Za co odpowiadają podzespoły elektroniczne w samochodach?

Elektronika odgrywa wraz z biegiem czasu coraz bardziej istotną rolę. Wszystko ze względu na fakt, że pozwala ona na znaczne bardziej płynne i bezproblemowe działanie samochodu poprzez kontrolę funkcjonowania wszystkich najważniejszych jego komponentów. Innymi słowy, dzięki podzespołom elektronicznym samochód może działać wydajniej przy ograniczonym zapotrzebowaniu na zużycie paliwa.

SilnikNowoczesne modele samochodów są wyposażone w szereg bardzo istotnych podzespołów elektronicznych. Chodzi tutaj na przykład moduły sterujące, nazywane również sterownikami. Te są odpowiedzialne za zarządzanie pracą wszystkich najważniejszych urządzeń oraz systemów. wpływają one na przykład na pracę układu napędowego oraz wszelkich systemów zabezpieczeń i wspomagania kierowcy. Dodatkowo, sterowniki mogą odpowiadać za funkcjonowanie i zautomatyzowanie działania drzwi, okien czy wycieraczek i klimatyzacji. Dodatkowo, sterowniki w samochodzie dostarczają wielu innych cennych informacji kierowcom na temat działania ich samochodów. Sama funkcjonalność i liczba sterowników są bardzo różne, w zależności od ich producenta czy danego modelu samochodu. Zazwyczaj im samochód jest nowszy, tym funkcjonowanie w nim elektroniki odgrywa znacznie bardziej poważną rolę.

SilnikBardzo istotnym elementem współczesnego samochodu są podzespoły odpowiedzialne za działanie silnika. Moduł sterowania silnikiem jest określany bardzo często skrótem PCM oraz EMC. Dzięki tym elementom możliwe jest zagwarantowanie bezpiecznej i wydajnej pracy silnika. Odpowiedzialne są one na przykład za dobranie właściwych proporcji paliwa i powietrza w mieszance. Sterowniki takie wpływają również na ustalenie właściwego momentu zapłonu mieszanki. Uzupełnieniem opisywanych podzespołów, a w szczególności EMC jest TCM, czyli sterownik odpowiedzialny za sterowanie pracą automatycznej skrzyni biegów. Znaczenie współczesnych sterowników w samochodach jest tak istotne, że ich nieprawidłowe działanie lub chociaż usterka ich oprogramowania mogą niekorzystnie wpłynąć na wydajność samochodu.

W obecnym czasie coraz bardziej istotną rolę zaczynają odgrywać sterowniki, które zlokalizowane są w nowoczesnych modelach samochodów. Dzięki takim właśnie sprzętom może się okazać, że wydajność samochodu będzie znacznie wyższa, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Sterowniki mogą wpływać na działanie takich podzespołów w samochodzie jak silnik, jak układ chłodzenia, hamowania oraz wiele innych. Podzespoły takie powinny być kontrolowane pod kątem ich sprawności technicznej.