busy

Wyjazd busem z młodzieżą szkolną

Projekt Erasmus to coś, co zostało w polskich szkołach bardzo ciepło przyjęte. Młodzi ludzie bardzo chętnie korzystają z jego ofert, a nauczyciele cieszą się, że mogą uczestniczyć w praktycznym rozwoju młodzieży.

Transport za granicę busem dużej grupu

busyZagraniczne wyjazdy z Erasmusa to nie tylko zapewnione zagranicznej praktyki w ciekawych krajach, zdobycie doświadczenia, zwiedzanie, ale również nauka odpowiedzialności i samodzielności. To spore wyzwanie dla młodzieży, wiele osób ostatecznie nie decyduje się na wyjazd, bo obawia się, że nie poradzi sobie z wszelkimi problemami, które mogą ich spotkać na drodze. Taki wyjazd to również wyzwanie dla nauczycieli pod względem organizacyjnym. Muszą oni zadbać o bezpieczeństwo dzieci, ich dojazd, zakwaterowanie i wyżywienie. Poprowadzić ich pewną ręką ku nowemu światu i być dla nich oparciem. Okazuje się to niejednokrotnie dużą trudnością, tym bardziej ze względu na ograniczone dochody. Nauczyciele mają miedzy innymi za zadanie znaleźć odpowiedni transport. Dla mnie to było sporym wyzwaniem – szczególnie, że wyjeżdżaliśmy z nie aż tak dużego miasta – Chojnic. Na szczęście nie był to tak daleki wyjazd, że byłby potrzebny przelot samolotem.

busyWystarczyłby bus, pociąg albo autobus na trasie Chojnice – Niemcy, a dokładniej Berlin. Z polecenia innych nauczycielek, które wcześniej były zaangażowane w tego typu wyjazdy zdecydowałam się na sprawdzenie oferty w internecie i upewnienie się, że busy jadące z Chojnic do Niemiec, z których one kiedyś korzystały nadal istnieją. Okazało się, że ich oferta jest nadal aktualna, a ponadto oferują bardzo dobrą cenę. Istniała możliwość wynajęcia całego busu z wyłącznością dla danej zorganizowanej grupy szkolnej, co w pełni odpowiadało mi, jako nauczycielce. Był to nie tylko komfort, ale również bezpieczeństwo. Ponadto wygodę korzystania z tego rodzaju transportu zapewniało również to, że kierowca odbierał dzieci tuż spod szkoły i zawoził w konkretnie umówione miejsce w Niemczech. Nie byliśmy również ograniczani pod względem ilości toreb, ponieważ bus miał bardzo duży bagażnik i wszyscy bez problemu się pomieścili. Kolejną zaletą było to, że kierowca w pełni dostosował się do naszych potrzeb – kiedy ktoś potrzebował skorzystać z toalety zatrzymywał się na najbliższej stacji, a gdy poprosiliśmy zgodził się również na zrobienie przerwy na ciepły posiłek dla uczestników wycieczki. Chociaż myślałam, że najbardziej komfortowa jest podróż pociągiem, to zdecydowanie zmieniam zdanie.

Jeszcze nigdy nie jechałam z zapewnieniem takiej wygody i komfortu. Oprócz tego widać było doświadczenie kierowcy, przez co byłam zupełnie pewna o bezpieczeństwo dzieci i swoje. Przekonałam się, że wybór dobrego środka transportu to połowa sukcesu niezapominanej podróży.