transport

Transport krajowy i międzynarodowy – różnice

Transport krajowy jest najczęściej wybierany przez różne firmy, szczególnie kurierskie. Rzadko kiedy osoba prywatna decyduje się na sprowadzanie czegoś z zagranicy, dotyczy to przede wszystkim dużych firm importowych.

Transport krajowy i lokalne przepisy

transport Jednak mimo, iż ładunek i samochód ciężarowy jest ten sam to transport wygląda inaczej. Na czym polegają różnice? Przede wszystkim transport krajowy obejmują jedynie krajowe przepisy. Wtedy kierowcy znają dobrze trasy, orientują się w znakach drogowych, wiedzą co i jak. Jeżdżąc po obcych krajach nie muszą mieć tamtejszego prawa jazdy muszą się jednak stosować do przepisów. Inaczej muszą się liczyć z mandatami i to często o wiele większymi niż w Polsce. Podróżując po obcym kraju należy również zadbać o opłaty za autostrady i inne odcinki płatne. Najczęściej firmy transportowe wykupują winiety okresowe, przyczepiane an przedniej szybie, dzięki czemu kierowcy mogą jechać bez czekania do okienka z opłatami. Podróżując po nieznanej trasie nie można też liczyć na krótszą drogę. Będąc na ,,własnym” terenie zawsze znajdziemy jakiś skrót, objazd, zjazd dzięki któremu dojedziemy do miejsca szybciej. W innym kraju nie możemy sobie na to pozwolić, chyba że jest to nasza stała trasa przelotowa. Kierowcy wyjeżdżający poza kraj powinni znać język obcy.

transport Nawet jeśli na miejscu zajmują się jedynie rozładunkiem towaru i przekazaniem dokumentów sprzedażowych to znajomość choćby podstawowych zwrotów będzie bardzo pomocna. Jeśli interesuje nas jedynie transport krajowy to z pewnością będziemy w bardziej korzystnej sytuacji. Podróż po Polsce będzie szybsza, łatwiejsza, nie wymaga od nas znajomości języków, czy wykupowania winiet czy okresowych biletów parkingowych. Dodatkowo transport krajowy jest tańszy i to nie tylko ze względu na liczbę przejechanych kilometrów. Firma transportowa musi płacić za nocleg pracownika który wybiera się w długą trasę. Wykupienie pokoju w obcym kraju jest kosztowne, ale tego wymagają przepisy. Kierowca musi robić sobie też przerwy w pracy, więc i tak długa podróż jeszcze bardziej będzie się wydłużać. Odpoczynek jest niezbędny do skupienia na drodze. Jak widać transport krajowy jest korzystniejszym z punktu widzenia logistycznego rozwiązaniem. Jest tańszy, nie ma dodatkowych opłat, nie trzeba organizować noclegu dla pracowników, trasa przebiega szybciej i daje większe możliwości manewrowania.

Zyski za transport krajowy wcale nie muszą być także niższe, niż za międzynarodowy, bo trzeba do niego doliczyć koszty poboczne, poza paliwem i związanym z eksploatowaniem samochodu.