regeneracja turbiny

Sytuacje prowadzące do uszkodzenia turbiny

Turbosprężarki to urządzenia, które potrafią być długo sprawne, nawet mimo intensywnej eksploatacji. Problem pojawia się zazwyczaj wówczas, gdy po prostu użytkowanie jest nieprawidłowe, popełniane są pewne błędy prowadzące do utraty sprawności przez turbosprężarkę. Jakie są to błędy?

Specjalistyczna regeneracja turbiny

regeneracja turbinyWarto je znać, aby zapobiegać takim sytuacjom i nie musieć przejmować się koniecznością regeneracji turbosprężarki lub jej wymianą na nowe urządzenie. Po pierwsze, gdy jedziemy w długą podróż, turbosprężarka przez cały czas działa na najwyższych obrotach. Temperatura urządzenia jest tak wysoka, że turbina może być aż czerwona. I gdy dojedziemy do celu i od razu wyłączymy silnik, wówczas możemy przegrzać mechanizm. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn uszkodzenia turbosprężarki, ponieważ na skutek przegrzania urządzenia dochodzi do zwęglenia oleju, a stworzony w ten sposób osad prowadzi do zatarcia urządzenia. W takiej sytuacji konieczna będzie już regeneracja turbiny, której jednak nie przeprowadzimy samodzielnie – nieodzownie należy udać się do doświadczonego warsztatu samochodowego, który ma w swoim cenniku taką usługę. Nie każdy będzie jednak miał, ponieważ regeneracja turbiny opiera się na zastosowaniu specjalistycznych urządzeń jak na przykład wyważarka, dlatego usługę tę realizują jedynie dobrze wyposażone warsztaty.

regeneracja turbinyA regeneracja nie byłaby potrzebna, gdybyśmy po dojechaniu do celu po długiej podróży po prostu nie wyłączyli od razu silnika, a pozwolili mu jeszcze chodzić przez minutę. W ten sposób turbosprężarka ochłonęłaby stopniowo i nie doszłoby do jej przegrzania. Drugą sytuacją, która sprawia, że turbosprężarka niszczeje i trzeba ją zregenerować, jest obciążanie zimnego urządzenia. Jeśli zaczynamy mocno przyspieszać od razu po uruchomieniu pojazdu, wówczas łożyska mogą się zatrzeć, ponieważ zimny olej nie ma tak dobrych właściwości ochronnych jak olej rozgrzany. Jak widać, takie proste błędy wynikające z winy kierowcy prowadzą bardzo często do niesprawności turbosprężarki, która zaczyna wymagać regeneracji. Oczywiście drugą opcją jest po prostu wymiana urządzenia na nowe, jednakże czy od razu warto z tego rozwiązania korzystać?

Bardzo często okazuje się, że turbosprężarka ulega jedynie małej usterce a nie poważnej awarii, a wówczas zakup nowego urządzenia jest niepotrzebnym wydatkiem, ponieważ regeneracja turbiny wystarczy w zupełności. Natomiast w przypadku poważnej awarii powinniśmy już naprawdę zastanowić się nad zakupem nowej turbosprężarki, co będzie mniej problematyczne niż skomplikowana naprawa.