cysterna do materiałów sypkich

Pojazdy do transportu materiałów sypkich

Materiały sypkie są specyficznymi ładunkami, których transport musi spełniać normy oraz zasady bezpieczeństwa. Dlatego konieczne jest zastosowanie specjalistycznych pojazdów przeznaczonych jedynie do tego celu. W ofertach producentów znajdziemy różnego rodzaju cysterny do materiałów sypkich.

Czym transportować towar sypki?

cysterna do materiałów sypkichMogą to być podnoszone naczepy silosowe, jak i kontenery umieszczone na podwoziach przechylnych. Niezależnie od wyboru, zawsze powinniśmy zwracać uwagę na materiał, z którego wykonana jest taka cysterna do materiałów sypkich. Dlaczego? Im lżejsza jest konstrukcja zbiornika, tym bardziej możemy zwiększyć ładowność pojazdu! Szacuje się, że wybranie pojazdu z blachy aluminiowej zamiast z blachy stalowej pozwala na zwiększenie maksymalnej ładowności nawet o 7%. Jest to dobry wynik, ale to nie wszystko. Materiał zastosowany do budowy zbiornika ma także wpływ na jego wytrzymałość oraz odporność na naprężenie. Oprócz tego przy wyborze pojazdu powinniśmy zwracać uwagę także na to, czy posiada on specjalne mechanizmy, które pozwalają na usprawnienie załadunku oraz rozładunku. Również podzespoły pojazdu – na przykład hydraulika, osie oraz ogumienie – powinny odznaczać się wysoką jakością. Wśród cystern do materiałów sypkich wyróżnia się leżące oraz podnoszone naczepy silosowe. Pierwsze z nich stosuje się zazwyczaj do transportu cementu. Producenci oferują tego typu silosy w pojemności od 34 do około 40 m3.

cysterna do materiałów sypkichNaczepy podnoszone są często większe – mają pojemności nawet do 60 m3. Najlepiej sprawdzają się przy transportowaniu granulatów. Przy wyborze istotne jest także to, ile komór posiada zbiornik – może być w nim tylko jedna komora lub kilka. Jedną komorę posiadają zawsze silosy podnoszone – wówczas cały ładunek po podniesieniu zbiornika na określoną wysokość może znaleźć się w wyznaczonym miejscu. Tymczasem w silosach leżących, w których wyładunek następuje za pomocą sprężonego powietrza, komór może być kilka, ponieważ ładunek nie musi opuszczać ich jednocześnie. Niezależnie od wykonania takiej cysterny do materiałów sypkich, każda z nich posiada podobne wyposażenie. Znajdzie się wśród niego między innymi drabinka wejściowa oraz podest do obsługi zbiornika. Niektórzy producenci oferują także przenośne zbiorniczki na wodę z kranikiem, dzięki którym kierowca oraz osoba obsługująca silos może zachować czystość.

Bez wątpienia na rynku znajduje się bardzo wiele cystern do materiałów sypkich. Mają one różne pojemności i mogą być wykonywane z różnych materiałów. Dlatego powinniśmy dobrze zastanowić się nad wyborem, aby być zadowolonymi z podjętej decyzji.