Felga

O czym pamiętać przy doborze nakrętek do felg?

Nakrętki to niewielkie elementy, od których jednak zależy prawidłowy montaż felg, zarówno tych aluminiowych, jak i stalowych. Szeroki wybór nakrętek w ofertach producentów sprawia, że osoby, które po raz pierwszy zdecydowały się na wymianę felg, nie wiedzą, który produkt sprawdzi się najlepiej przy ich pojeździe.

Właściwe nakrętki do felg

FelgaWybór nie jest dowolny – zależy on bowiem od rodzaju felgi i od średnicy jej gniazda. Istotne jest też to, że do montażu nakrętek używa się różnego osprzętu – tutaj dobór zależy od rodzaju łba nakrętki. Uwzględniamy przy tym rozmiar klucza – zbyt duży nie zmieści się w otworze felgi. Jeżeli stoimy przed kupnem koniecznych do montażu elementów – warto zdecydować się na dedykowane nakrętki do felg. Wówczas będziemy mieć pewność, że ich jakość jest naprawdę wysoka i będą one bez problemów użytkowane przez naprawdę długi czas. Przy wkręcaniu szpilki w nakrętkę, należy zwracać uwagę na wykonaną ilość pełnych obrotów. W przypadku śrub odznaczających się parametrami 12 x 1,5, konieczne jest wykonanie od 6,5 do 7 obrotów nakrętki o 360 st. Odpowiedni dobór śrub i nakrętek pozwoli na bezproblemową eksploatację pojazdu. Jeśli zaś szpilki będą zbyt krótkie, wówczas może stać się to przyczyną ich uszkodzenia. Przeciągnięcie zwojów gwintu w nakrętce spowoduje zaś zerwanie mocowania.

FelgaZbyt krótkie śruby są też niedokręcone, co staje się przyczyną ich szybkiego zabrudzenia: nie są w żaden sposób chronione przed zanieczyszczeniami pochodzącymi z klocków hamulcowych. Gdy śruba będzie zbyt długa, wówczas wraz z użytkowaniem, może się poluzować – to również prowadzi często do zerwania mocowania. Ponadto wystawanie śruby z wewnętrznej strony tarczy hamulcowej może doprowadzić do korozji, która stanie się przyczyną uszkodzenia gwintu w piaście podczas odkręcania śruby. Choć określenie konkretnego rodzaju śruby może wydawać się laikom trudne, dobór nie jest jednak skomplikowany. Wystarczy sprawdzić rodzaj osadzenia w otworze felgi, średnicę otworu pod gniazdem oraz średnicę od wewnętrznej strony. Jeżeli nie jesteśmy jednak przekonani, czy samodzielnie odpowiednio dobierzemy elementy mocowania felgi, wówczas warto powierzyć to zadanie specjalistom – wtedy będziemy mieli pewność, że felga zostanie prawidłowo umieszczona na kole i nie czekają nas żadne niespodzianki podczas eksploatacji pojazdu.

W ofertach producentów akcesoriów do opon, oprócz nakrętek i śrub, znajdują się też wysokiej jakości pierścienie centrujące, dystanse oraz zabezpieczenia antykradzieżowe do felg.