modyfikacja map ecu

Modyfikacja map komputera pokładowego

Chiptuning cieszy się popularnością wśród kierowców pasjonujących się motoryzacją. Czasami bowiem w momencie zakupu auta wydaje nam się, że wszystkie jego parametry techniczne nam odpowiadają, jednakże wraz z upływem czasu eksploatacji, zmienia się to. Najczęściej przestaje nam wystarczać moc silnika.

Modyfikacja map w samochodzie

modyfikacja map ecuZaczynamy uważać, że moment obrotowy jest za słaby i przez to nie możemy wydobyć z naszego samochodu wszystkiego co najlepsze. Czy to jednak oznacza, że musimy kupić nowy pojazd? Oczywiście nie, możliwe jest zwiększenie mocy silnika, a pozwala na to modyfikacja map ECU czyli elektronicznego komputera pokładowego. Oczywiście jest to zadanie skomplikowane, dlatego zawsze powinno być wykonywane przez doświadczonych specjalistów, którzy dobrze znają się na rzeczy. Jest to bowiem ingerencja w elektronikę, dlatego wszelkie błędy mogą mieć naprawdę duże negatywne skutki. Jednakże obecnie na rynku znajduje się wiele firm specjalizujących się w chiptuningu, które w swojej ofercie posiadają modyfikację map ECU, tym doświadczonym z pewnością możemy zaufać bez najmniejszych obaw. Profesjonaliści zapewniają, że poprawnie przeprowadzona modyfikacja ECU nie ma żadnego wpływu na trwałość silnika. Niektórzy mogą martwić się, że w związku z wyższą mocą silnika wzrośnie też poziom zużycia paliwa, jednakże nie jest to prawdą, a jest wręcz przeciwnie.

modyfikacja map ecuPoziom zużycia paliwa potrafi spaść nawet o 1 l na 100 km dzięki zastosowaniu modyfikacji elektronicznych map komputera pokładowego. Co robi taki tuning elektroniczny silnika? Po pierwsze, pozwala zmienić ciśnienie doładowania, jak i kąt wyprzedzania wtrysku. Ma wpływ także na ograniczenie momentu obrotowego, a również może określić reakcję pedału gazu. To tylko niektóre parametry, jednak zmienić ich można o wiele więcej, ponieważ komputer pokładowy odpowiada za wiele różnych kwestii. Zajmuje się on bowiem sygnałami z wielu czujników, w tym z czujnika wzniosu iglicy rozpylacza czy czujnika temperatury paliwa. Podniesienie mocy możliwe jest w silniku diesla oraz silniku benzynowym. Dzięki temu w prosty sposób możemy uzyskać szybsze auto, ale nadal bezpieczne. Konkludując, samochód wcale nie musi poruszać się przez cały okres z fabrycznymi ustawieniami.

Obecnie mamy możliwość ich zmiany dzięki chiptuningowi, czyli modyfikacji map elektronicznego komputera pokładowego. Jest to zabieg całkowicie bezpieczny, jeśli jest przeprowadzany przez profesjonalistów z doświadczeniem. W ich ręce bez żadnych obaw możemy powierzyć silnik naszego samochodu.