Samochód

Kiedy należy wynająć autolawetę?

Istnieje szereg sytuacji, w których samochód nie może przemieszczać się na własnych kołach i niezbędne jest wykorzystanie autolawety – może być to uniemożliwiająca dalszą podróż awaria lub chęć ograniczenia przebiegu kupionego pojazdu. Z każdej sytuacji kryzysowej jest wyjście, najważniejsze jest zachowanie spokoju.

Wynajem autolawety w trudnych przypadkach

DrogaPojazd przewożony na autolawecie musi być zabezpieczony pasami transportowymi. Dodatkowo konieczne jest zaciągnięcie hamulca ręcznego oraz wrzucenie biegu, aby zminimalizować ryzyko stoczenia się pojazdu. Auto może wjechać na lawetę samodzielnie lub zostać wciągnięte przy pomocy wyciągarki. Podczas ustawiania auta na lawecie należy pamiętać, że samochód powinien być skierowany silnikiem do kierowcy lawety. Zabezpieczające pasy zakłada się na koła pojazdu. Przerzucenie pasów nad pojazdem może nie zapewnić wystarczającego zabezpieczenia, a także uszkodzić powłokę lakierniczą. W przypadku autolawety, która wymaga prawa jazdy kategorii B, całkowita masa wraz z ładunkiem nie może przekraczać 3,5 tony. W przeciwieństwie do doczepianych lawet, autolaweta nie ma dodatkowego ograniczenia w kwestii maksymalnej prędkości. Do przewożenia pojazdów ciężarowych wykorzystuje się specjalistyczne autolawety. Do budowy autolawet wykorzystuje się takie pojazdy jak Iveco Daily, Operl Movano, Peugeot Boxer czy Renault Master. W takiej kwestii jak błyskawiczny wynajem autolawety Szczecin posiada oferty zaczynające się od 300 złotych za dobę. Na koszt wynajmu lawety w Szczecinie wpływa limit kilometrów.

SamochódKoszt wynajmu autolawety bez limitu kilometrów na jedną dobę to około 500 złotych. Należy do tego doliczyć koszty paliwa. Pozwala to na sprowadzenie do kraju samochodu z Niemiec, co w przypadku szczecińskich klientów jest częstą praktyką. Możliwe jest także zabranie pojazdu z miejsca wypadku i dostarczenie go do warsztatu samochodowego lub na złomowisko. Autolawetę można wynająć samodzielnie – trzeba posiadać uprawnienia do kierowania pojazdem, ukończone 18 lat i wpłacić zwrotną kaucję – lub z kierowcą. Wówczas ma to formę zlecenia transportowego. W kabinie oprócz kierowcy znajdzie się miejsce dla jednego lub dwóch pasażerów. Standardowy udźwig autolawet to około 1500 kg. Po załadunku pojazdu możliwe jest usztywnienie tylnego zawieszenia. Wykonuje się to z wykorzystaniem umieszczonego pod platformą kompresora. Sztywniejsze zawieszenie pojazdu wpływa pozytywnie na jego przyczepność. Pojazdy posiadające hydrauliczne platformy posiadają znacznie mniejszą ładowność, która sięga około 1100 kilogramów – pozwala to na transport Mazdy MX-5, ale już nie na przewiezienie Volkswagena Golfa VII.

Wynajem autolawety to sposób na poradzenie sobie we wszelkich przypadkach losowych na trasie. Jest to wygodna opcja dla osób, które chcą samodzielnie usunąć pojazd z trasy. Zwalnia to kierowcę z dodatkowym opłat, które mógłby ponieść w przypadku wynajmu lawety z kierowcą.