Jakiego lakieru samochodowego używają profesjonaliści?

Malowanie samochodu to skomplikowany i wieloetapowy proces. Zaczyna się od przygotowania powierzchni – usunięcia starej powłoki lakierniczej i odtłuszczenia. Następnie nakłada się kolejne warstwy lakieru bazowego, a później zabezpiecza się powłokę lakierem bezbarwnym. Ostatni etap to finalna obróbka, w trakcie której poleruje się powierzchnię karoserii. Malowanie jednego wybranego elementu samochodu, na przykład po stłuczce, wymaga dobrania odpowiedniego koloru, dlatego producenci aut informują o kodowym oznaczeniu barwy lakieru.

Czarny lakier samochodowy i jego właściwości

Lakier samochodowyUżywane obecnie lakiery samochodowe na bazie rozpuszczalników dostępne są w dwóch wariantach – sprayu oraz płynnej emulsji używanej w pistolecie lakierniczym. Chcąc zregenerować defekty powłoki lakierniczej, można zdecydować się na spray. Taka aplikacja lakieru nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Podczas wybierania lakieru trzeba zwrócić uwagę na oznaczenie koloru, na przykład LC9Z. Istotne jest także to, czy wykończenie lakieru jest matowe, czy błyszczące. Standardowa pojemność puszki to 400 ml. Taka puszka wystarczy na pokrycie elementu o wielkości standardowego błotnika samochodowego. Dostępne są zestawy do samodzielnej regeneracji, które zawierają także odpowiedni lakier bezbarwny do zabezpieczenia powłoki. Wydajny czarny lakier samochodowy LC9Z można kupić w sklepach motoryzacyjnych i lakierniczych. Wybierając producenta, warto sprawdzić, czy dobrze oddaje on oryginalne barwy producentów.

W temperaturze 20 stopni Celsjusza lakier schnie przez około piętnaście minut, ale ostateczną twardość uzyskuje dopiero po upływie do 48 godzin. Podczas malowania należy nałożyć od 2 do 6 warstw lakieru. Lakier należy nakładać z odległości około 25 centymetrów od karoserii. W skład lakieru samochodowego wchodzą takie składniki jak pigment, rozcieńczalnik oraz substancje wiążące. Lakier może mieć wykończenie matowe, metaliczne lub perłowe. Podczas samodzielnej naprawy należy pamiętać, że lakier nakłada się na warstwę bazową, nie zaś bezpośrednio na karoserię. W profesjonalnych lakierniach wykorzystuje się metodę malowania natryskowego. Pozwala to na wielokrotne zwiększenie efektywności malowania, ale wymaga profesjonalnego sprzętu i odpowiedniego lakieru.

Przed aplikacją lakieru za pomocą pistoletu należy dodać do farby utwardzacz oraz rozcieńczacz. Lakiery w sprayu są już gotową mieszanką wszystkich składników o określonym kolorze. W oznaczeniu grupy VW AG lakier LC9Z to czarny kolor z metalicznym połyskiem. Po nałożeniu właściwego koloru, warto zabezpieczyć go lakierem bezbarwnym.