auto detailing

Jak zabezpieczyć lakier samochodowy?

Lakier samochodowy to jedna z najbardziej delikatnych i wrażliwych na uszkodzenia elementów samochodu. Promieniowanie słoneczne, deszcz, sól drogowa, lód, czy źle wykonane zabiegi pielęgnacyjne sprawiają że lakier staje się matowy, traci blask, ma mniej wyrazisty kolor, pojawiają się na nim mniejsze lub większe zarysowania.

Przez to auto prezentuje się mało atrakcyjnie, jako stare i niezadbane

woskowanie samochoduCzy można tego uniknąć? Warto zadbać o zabezpieczenie lakieru samochodowego – preparaty profesjonalne będą do tego najlepsze. Są zwykle bardziej wydajne, skuteczne i skoncentrowane niż te do zwykłe, a przy tym ich cena wcale nie musi być zaporowa. Jakie preparaty warto wyróżnić? Popularny jest na przykład wosk samochodowy. Zazwyczaj ma barwę delikatnie żółtawą lub mleczną. Ma gęstą konsystencję pasty lub zmiękczonego wosku. Zamknięty jest w wygodnych puszkach ułatwiających jego dozowanie i przechowywanie. Wosk nakładać można ręcznie np. przy pomocy delikatnej szmatki z mikrofibry, jak również mechanicznie przy użyciu specjalnej polerki z miękkim padem. Wosk należy nakładać równomiernie i od razu go rozcierać na karoserii, tak by nie powstawały zacieki ani grudki. Należy to robić kiedy auto jest chłodne (więc nie zaraz po trasie), jak również pogoda jest odpowiednia – nie może być zbyt słonecznie bo wosk będzie zbyt szybko wysychał.

auto detailingWosk zabezpieczy auto przed uszkodzeniami, ale nie jest tak trwały jak inne preparaty – mianowicie te ceramiczne. Ceramiczne zabezpieczenia lakieru są obecnie tymi najbardziej polecanymi. Utrzymują się na karoserii nawet kilka lat! jednak ich nakładanie to zdecydowanie zadanie dla fachowca. Specjalne preparaty muszą być idealnie nałożone, tak by spełniały swoją funkcję. Warto jednak zaznaczyć, że w przeciwieństwie do wosków sprawdzają się dobrze także na innych elementach auta niż karoseria np. na felgach. Trwałość danej powłoki zależy od tego jaki jej rodzaj się wybierze – są preparaty zapewniające roczną ochronę i te lepsze, utrzymujące się nawet trzy lata. Warto zaznaczyć, że do zabezpieczenia lakieru wykorzystuje się także przeźroczyste folie, takie jak przy zmianie koloru auta czy oklejaniu reklamowym.

Podsumowując, bez dwóch zdań warto zadbać o zabezpieczenie lakieru samochodowego. Wykorzystująć specjalny bezbarwny wosk lub profesjonalne powłoki ceramiczne sprawimy, że auto przez długi czas będzie rewelacyjnie się prezentowało, niczym pojazd który dopiero co wyjechał z salonu. Nie jest to wcale droga opcja, a przynosi naprawdę duże, wymierne korzyści.