Kasacja samochodów

Jak przebiega legalna kasacja auta?

Posiadając pojazd, który uległ poważnej kolizji, bądź ze względu na stan techniczny nie nadaje się już do użytkowania czy sprzedaży często podejmujemy decyzję o jego kasacji. Pozwala to zaoszczędzić wielu kosztów związanych z naprawą, ale również opłatami ubezpieczenia. Poza tym za kasację samochodu otrzymuje się nawet do kilkuset złotych, co sprawi, że nie będziemy dużo stratni.

Kasacja jako pozbycie się auta

Kasacja samochodówNależy jednak zorientować się najpierw jak powinien wyglądać proces kasacji oraz gdzie go wykonać, aby wszystko odbyło się legalnie. Przede wszystkim warto zacząć od rozeznania się na rynku i znalezienie zaufanego punktu, gdzie dokonywana jest kasacja. Kontakt z właścicielem oraz dokonanie wstępnej wyceny będą bardzo cenne podczas podejmowania decyzji. Wiele stacji demontażu pragnie czerpać jak najwięcej korzyści dla siebie, także ceny w różnych miejscach mogą być zupełnie inne. Kasacja samochodów ma za zadanie pozbyć się zniszczonego pojazdu zagrażającego uczestnikom ruchu zgodnie z prawem. Dlatego punkt kasacji po dokonaniu transakcji musi wystawić niezbędne oświadczenie, które później zanosi się do urzędu w celu wyrejestrowania samochodu. Tylko wtedy legalnie pozbywamy się pojazdu i nikt nie będzie nas upominał o zapłatę ubezpieczenia, czy dokonanie przeglądu technicznego. W przypadku kiedy samochód nie dojedzie na własnych kołach istotny jest również jego transport do miejsca destrukcji.

Kasacja samochodówWiele stacji oferuje taką usługę za dodatkową opłatą, jednak kiedy wybieramy punkt w najbliższej okolicy możemy samodzielnie zorganizować przewiezienie pojazdu. Należy pamiętać, że stacja demontażu pojazdów nie powinna pobierać żadnych opłat za świadczone usługi, bądź wystawione dokumenty. Często mają jeszcze w tym wiele zysku, dlatego nawet pieniądze jakie otrzymujemy za samochód nie stanowią strat finansowych dla punktów kasacji. Można również upomnieć się o zwrot składki OC jeśli nie została ona całkowicie wykorzystana. Wystarczy tylko wysłać do ubezpieczalni druk poświadczający kasację, który zostanie wystawiony na miejscu. Dokonanie kasacji samochodu jest bardzo opłacalne w sytuacji, kiedy ulega on rozległemu wypadkowi i koszta naprawy przerastają jego wartość.

Sprzedaż samochodu na części wymaga przede wszystkim czasu, dlatego lepiej zdecydować się na demontaż w specjalnym punkcie, w którym i tak otrzymamy przynajmniej kilkaset złotych. Stanowi to jedyne legalne rozwiązanie na pozbycie się samochodu nie dopuszczonego do ruchu ze względu na jego stan techniczny, ale także jedyny możliwy sposób wyrejestrowania pojazdu.