Zezłomowanie samochodu nie wydaje się być nikomu procedurą szczególnie trudną. Ofert złomowisk nie brakuje, wiec co to za problem? W praktyce jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie wszystkie punktu mają prawo do świadczenia tego typu usług.
Złomowanie – o czym trzeba pamiętać?
Szczególnie trzeba uważać na tak zwane szroty, które to potrafią przysporzyć całkiem sporej ilości kłopotów. Jak zatem legalnie zezłomować samochód i na co uważać? Po pierwsze wystrzegajmy się wspomnianych już szrotów czy też podejrzanych złomowisk, które to chcą z nami podpisać tylko umowę kupna, bez wydania potwierdzenia o zezłomowaniu samochodu. Dlaczego? Sprawa jest prosta, po pierwsze potwierdzenia nie dostaniemy, bo nie mogą goni nam wystawić, po drugie same umowy zawiera się zwykle na tak zwane osoby lewe, czy to takie z zaburzeniami psychicznymi, czy też bezdomnymi w wyniku czego fiskus nie może ściągnąć od nich podatku od sprzedaży. Czemu to problem dla nas? Otóż dla tego, że po pierwsze taki samochód nigdy nie zostaje zarejestrowany, a co za tym idzie my zgodnie z prawem nie możemy go wyrejestrować, wiąże się to także z kwestią płacenia OC i karami za jego brak, jak i faktem, że ostatecznie podatek od sprzedaży wraz z odsetkami i karą przyjdzie nam zapłacić. Sporo komplikacji, jak na tak prostą z pozoru procedurę jaką jest zezłomowanie auta.
Czym zatem charakteryzuje się dla przykładu legalne złomowanie auta w Bydgoszczy? Otóż chodzi o to, że potrzebne jest tu złomowisko działające na podstawie zgody wojewody, tylko taki bowiem punkt ma podstawy prawne do wydania dokumentów, potwierdzających prawidłowość zezłomowania auta w legalny sposób. To jakie złomowiska mają takie uprawnienie można z powodzeniem sprawdzić za pośrednictwem internetu. Czemu zatem ludzie, często nieświadomi konsekwencji, wybierają oferty innych punktów? Głównie ze względów finansowych, otóż złomowiska działające bez właściwych uprawnień dają klientom nieco lepsze ceny zwykle wyższe o jakieś sto czy też dwieście złotych. Tych parę złotych więcej, jednak w praktyce się nie kalkuluje, gdy przychodzi do płacenia kar. Pamiętajmy jedna o tym, że choć stacja demontażu samochodu ma obowiązek wydać nam odpowiednie dokumenty, na podstawie których będzie możliwe wyrejestrowanie samochodu, to jednak i my mamy pewne zobowiązania.
Konieczne jest tutaj okazanie dowodu osobistego, oraz dowodu rejestracyjnego samochodu, osoba przyjmująca samochód na złomowisku sprawdzi także numer nadwozia auta, jeśli nie będzie się on zgadzał lub też będzie niewidoczny najprawdopodobniej odmówi jego przyjęcia. Jak zatem widać, wbrew temu co by się mogło nam wydawać, legalne zezłomowanie auta wcale nie jest takie łatwe i oczywiste.