Silnik

Jak ładować samochód elektryczny?

Samochody elektryczne również w Polsce cieszą się dynamicznie rosnącą popularnością. Wielu kierowców nie wie jednak, jak prawidłowo dbać o taki właśnie pojazd. Szczególnie problematyczna dla nich jest kwestia ich ładowania.

SilnikOdpowiednie podejście do ładowania i użytkowania samochodów elektrycznych może dać pewność, że możliwe będzie bezproblemowe korzystanie z nich przez naprawdę długi czas. Wielu kierowców jednak popełnia bardzo duży błąd, ładując takie właśnie pojazdy do pełna i to codziennie. Jak pokazuje większość badań, duża liczba kierowców pokonuje w ciągu jednego dnia około 60 kilometrów. Dlatego też tak częste i intensywne ładowanie akumulatora będzie zupełnie niepotrzebne. Przeładowanie ogniwa tymczasem może mieć bardzo poważne następstwa dla końcowej żywotności danego pojazdu. Każda bateria, w skład których zaliczony może być również samochodowy akumulator, ma określoną długość życia określoną w cyklach ładowania. Aby zachować to ogniowo w dobrym stanie przez maksymalnie długi czas, samochód elektryczny powinien być ładowany raz na 2 – 3 dni.

SilnikKolejnym sposobem na przedłużenie żywotności ogniwa do maksimum jest unikanie ładowania go do 100 %. Zamiast tego lepiej zatrzymać się na procentowej wartości ładowania na poziomie 80%. Niektóre nowocześniejsze modele samochodów elektrycznych mają nawet ciekawą opcję kończenia ładowania poprzez odłączenie napięcia, po osiągnięciu określonego poziomu naładowania akumulatora. Napełnienie akumulatora do pełna warto wybierać jedynie w takich przypadkach, kiedy to najważniejszy dla nas będzie maksymalny zasięg pojazdu elektrycznego, czyli na przykład przed dłuższymi podróżami. Dzięki sporadycznemu naładowaniu samochodu elektrycznego do pełna można bardzo skutecznie wyrównać wszelkie napięcia powstające w ogniwach. Podobnie dla zachowania pełnej żywotności ogniwa w pojeździe elektrycznym ważne jest nie dopuszczanie do całkowitego wyładowania się baterii. To może mieć bardzo zgubny wpływ na wydajność pojazdu.

Samochody elektryczne wraz z biegiem czasu pochwalić się mogą coraz większą popularnością. Wszystko przez wzgląd na fakt, że są one bardzo wydajne, a jednocześnie wyjątkowo wygodne w codziennej obsłudze. Aby tak jednak było, pamiętać należy o konieczności właściwości prawidłowego podejścia do kwestii ich ładowania. Unikać więc należy częstego ładowania akumulatora do pełna, jak również jego całkowitego rozładowywania. Wszystko to bowiem mogłoby sprawić, że pojemność baterii w samochodzie stopniowo traciłaby swoją nominalną pojemność.