Notorycznie można spotkać się z dylematem i rozmowami na temat dodatków do olejów silnikowych. W sprzedaży można znaleźć wiele tzw. cudownych środków, które mają obniżyć spalanie, czy też zniwelować zużycie oleju silnikowego. Uszlachetniacze do olejów mają swych zwolenników jak i przeciwników, a związane jest to, z tym że działanie tego typu produktów nie jest do końca przewidywalne.
Czy warto stosować dodatki do oleju?
Wielu kierowców praktykuje uszlachetniacze do oleju silnikowego. Mają one zdolności uszczelniające, przez co zapobiegają wyciekom i korozji elementów silnika. Wyróżnia się preparaty, które mieszając się z dowolnym olejem, przedłużają znacznie żywotność mechanizmów silnika i doskonale zabezpieczają go nawet podczas rozruchu w zimowy poranek. Jeśli zależy nam również na mniejszym zużyciu paliwa warto zastosować dodatek do oleju silnikowego – benzyna wtedy starczy nam na dłużej. Ale trzeba sobie uświadomić, że zdarzają się sytuacje, w których taki płyn może nie pomóc. Problem polega na tym, że jest to tylko dodatek — nie zastąpi on fachową pomoc w przypadku jakiejś awarii. Właśnie stąd biorą się pretensje kierowców, że zastosowanie dodatku miało pomóc, a zamiast tego zaszkodziło. Musimy wiedzieć, że żaden cudowny środek nie naprawi uszkodzonego silnika w aucie.
Jeśli nie wiemy, jaki dodatek do oleju silnikowego zastosować, najlepiej jest zapytać się sprawdzonych ekspertów w tej dziedzinie, którzy dokładnie dobiorą odpowiedni środek do naszego oleju. Bardzo ważne jest, by nie kupować tanich i mało znanych preparatów, które mogą tylko o wiele bardziej zaszkodzić, dlatego dodatek do oleju silnikowego powinien pochodzić od sprawdzonych i rekomendowanych dostawców. Często w samochodach z suchymi filtrami cząsteczek stałych DPF wykorzystuje się dodatki, które obniżają temperaturę samozapłonu sadzy o około 100 stopni Celcjusza. Pozwala to uratować filtr cząsteczek stałych DPF przed przedwczesnym zapchaniem, które spowodowane jest ciągłą jazdą na krótkich odcinkach. Na aukcjach internetowych i w sklepach motoryzacyjnych można znaleźć mnóstwo dodatków do olejów silnikowych, warto jednak przed wyborem skonsultować się i zaznajomić z ich funkcjonalnością w danym samochodzie. Bo przecież najważniejsze jest, by nie zaszkodzić! Jednym z najczęstszych problemów z silnikiem, jakie się słyszy, jest tzw. branie oleju. Więc jeśli chcemy uniknąć kosztownego remontu przy takiej sytuacji, można postawić na dodatek do oleju o właściwościach regenerujących. Można tu zaoszczędzić pieniądze i czas — proces regeneracji odbywa się podczas jazdy, dzięki czemu unikniemy problematycznego demontażu silnika.
Czy warto stosować dodatki do oleju? Na to pytanie odpowiedź jest jedna. Wszystko zależy od kierowcy. Warto również wybierać sprawdzone produkty z wiarygodnych źródeł. Należy pamiętać również o tym, że dodatki nie wyeliminują każdego problemu i stosuje się je tylko dodatkowo. Mimo zróżnicowanych opinii tego typu produkty coraz częściej pojawiają się na półkach i są wybierane przez konsumentów. Zawsze trzeba przestrzegać zaleceń producenta środka, by zastosowanie preparatu było użyte właściwie.