Silnik

Dlaczego warto zdecydować się na pojazd z silnikiem elektrycznym?

Popularność samochodów oraz maszyn z zamontowanym silnikiem elektrycznym dynamicznie się zwiększa. Wszystko przez wzgląd na fakt, że są one rozwiązaniem cechującym się mocno ograniczoną szkodliwością dla środowiska naturalnego. Tak działające pojazdy, są również sposobem na ograniczenie awarii oraz większą niezawodność samochodu.

SilnikNajważniejszą dla większości kierowców zaletą elektryków jest fakt, że aż 90% energii są one w stanie bezproblemowo przekształcić w faktyczny ruch. Ich konwencjonalne odpowiedniki natomiast, są w stanie dokonać tego jedynie na poziomie 40%. Tak naprawdę więc, wykorzystanie silników elektrycznych w samochodach oraz innych maszynach jest doskonałym sposobem na zdecydowane ograniczenie ich kosztów eksploatacyjnych. Kolejna zaleta takich właśnie silników związana jest z ich znacznie uproszczoną konstrukcją. Typowy silnik elektryczny bowiem składa się z zaledwie kilkudziesięciu komponentów. Tymczasem, w przypadku silników benzynowych oraz innych konwencjonalnych, ilość wszelkich komponentów dochodzić może nawet do kilku tysięcy. Sprawia to, że silniki elektryczne są w znacznie mniejszym stopniu podatne na powstawanie w nich awarii.

SilnikKiedy już do nich dojdzie, naprawa czy też regeneracja takich właśnie jednostek napędowych jest zdecydowanie prostsza do usunięcia. Zazwyczaj ogranicza się ona do wykonania tak zwanego przezwajania silnika. Jest to wyjątkowa procedura, pozwalająca na wymianę nie tylko samego uzwojenia, odpowiedzialnego za przekazywanie energii do poszczególnych komponentów. Przy okazji bowiem zazwyczaj wykonywane są inne prace, na przykład wymieniane są zużyte nadmiernie łożyska w danym silniku. Kolejną istotną zaletą obecności silników elektrycznych w samochodach jest fakt, że obecnie cała infrastruktura drogowa jest dostosowywana do ich wykorzystywania. Oznacza to, że już za kilkanaście, kilkadziesiąt lat znacznie bardziej komfortowe będzie poruszanie się po polskich drogach samochodem z silnikiem elektrycznym, niż tym spalinowym.

Silniki elektryczne są coraz częściej stosowane w coraz większej liczbie samochodów osobowych. Wszystko ze względu na fakt, że pozwalają one zazwyczaj na większą wygodę oraz na osiągnięcie większej wygody podczas prowadzenia pojazdu. Tego rodzaju jednostki napędowe są jednak również w znacznie mniejszym stopniu podatne na powstawanie awarii. Wszystko przez wzgląd na znacznie uproszczoną budowę opisywanych silników. Sama ich naprawa czy też chociaż regeneracja również sprawia mniej problemów i trwa znacznie krócej.